2321
12 آذر 1401 - 21:14

تنها ۴ درصد امکانات جامعه در قزوین به معلولین اختصاص دارد

قزوین- رئیس سازمان بهزیستی قزوین با بیان اینکه در دنیا ۱۰ درصد از هزینه‌های اجتماعی و امکانات شهری به معلولین تخصیص می‌باید، عنوان کرد: این رقم در قزوین تنها ۴ درصد است.

به گزارش خبرنگار مهر، علی دهباشی پور در نشست خبری که عصر شنبه همزمان با روز جهانی معلول در سالن کنفرانس بهزیستی قزوین برگزار شد اظهار کرد: در حال حاضر بیش از ٢٧ هزار نفر معلول، تحت حمایت سازمان بهزیستی استان قزوین هستند که یک هزار و ۸۴۵ نفر آنها در ابیک، ٨٩۶ نفر در آوج، ۵ هزار ۲۶۹ نفر در شهرستان البرز ،۴ هزار و ۱۱۷ نفر در تاکستان و بیش از ١٢ هزار نفر جامعه هدف در قزوین ساکن هستند.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین بیان کرد: بیشترین میزان معلولیت‌ها در شهرستان تاکستان به علت ازدواج‌های فامیلی در شهرستان البرز به علت مهاجرت پذیر بودن و در شهرستان قزوین به علت وجود حاشیه‌نشینی زیاد رخ داده است.

وی عنوان کرد در استان قزوین بیش از پنج هزار معلول شنوایی، بیش از ۵ هزار معلول بینایی، ١١هزار معلول جسمی حرکتی، ۶ هزار و ۹۱۵ معلول ذهنی، ٢هزار معلول روانی، ۵ هزار معلول صوت و گفتار، ۲ هزار و ۴۰۰ سالمند و ۵٠٨ معلول ضایعه نخاعی وجود دارد.

این مسئول با بیان این نکته که در دنیا ده درصد از امکانات و هزینه‌های هر جامعه به معلولان اختصاص دارد گفت: میزان اختصاص این مقدار سرمایه در کشور ما به پنج درصد می‌رسد و در استان قزوین این مسئله زیر ۴ درصد اختصاص یافته است.

دهباشی پور بیان کرد: ما در مراکز روزانه و شبانه روزی تلاش می‌کنیم که در جهت توانبخشی به معلولان قدم برداریم لذا در این راستا ٣۵ مرکز شبانه روزی و ویزیت در منزل، ٩ مرکز برای معلولین ذهنی، ٢ مرکز برای معلولین جسمی حرکتی، مرکز برای بیماران دارای بیماری روانی مزمن، ٨مرکز سالمندان، ۴ مرکز ویزیت در منزل به تفکیک معلولیت و ٢مرکز مراقبت در منزل داریم و نیز ۴ مرکز خانه کوچک به منظور نگهداری از معلولیت دارای معلولیت ذهنی خفیف نیز در استان به صورت شبانه روزی فعالیت می‌کنند.

وی در خصوص کمک خیریه‌ها به بهزیستی توضیح داد: متأسفانه دستگاه‌های مختلف در جذب این موضوع رفتارهای رقابتی دارند که باید اصلاح شود.

این مسئول عنوان کرد: ایراد دیگر در این زمینه نبود دانش تخصصی بین خیرین به منظور تخصیص اعتبارات به نیازها است و به همین علت هم تلاش برای آگاه سازی مطالبه جدی و عمومی ما است.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین مطرح کرد: برنامه‌های خوب پیش روی بهزیستی قزوین امضای تفاهم نامه برای استفاده از ظرفیت دانشگاه علوم پزشکی گیلان به منظور کاشت حلزون گوش است، پیش از این مرا جان ما مجبور بودند در صف طولانی مدت نوبت برای این کاش در تهران باقی بمانند که با این تفاهم نامه مدت زمان انتظار به کمترین حد آن کاهش میابد و در قدم بعدی دانشگاه علوم پزشکی قزوین از هر سه نوع انواع پروتز استفاده می‌شود و مراقبت نگهداری قبل و بعد هم به متصدیان قزوین آموزش داده خواهد شد.

دهباشی پور تبیین کرد: نیازمندی‌های مراجعان ما به دلیل‌های مختلفی تغییر می‌یابد برای مثال برخی از داروها که در گذشته تحت بیمه بودند از بیمه خارج شده‌اند و یا قیمت آنها به طور سرسام‌آوری بالا رفته است و یا داروها نایاب شده‌اند.

با اشاره به مشکلات مسکن افراد تحت پوشش بهزیستی به عنوان کرد: هزینه اجاره بها، یکی دیگر از مشکلات مشکلاتی است که افراد تحت پوشش ما با آنها دست و پنجه در می‌کنند. امسال ٩۶ مورد برای دریافت تسهیلات ویژه ودیعه مسکن به ما مراجعه کرده‌اند و در حال حاضر بیش از نصف این رقم به درخواست‌ها اضافه شده است.

این مسئول به ساخت مسکن برای افراد دارای بیش از دو معلول اشاره کرد و گفت: طبق دستورات باید همه افراد دارای بیش از دو معلول تا پایان سال جاری دارای مسکن شوند و نیز ۹۹ مسکن را امسال واگذار کرده‌ایم و ۱۰ میلیارد تومان برای مسکن درنظر گرفته شده است که در صورت تخصیص تمام تعهدات عملی می‌شود.

وی در خصوص ایجاد اشتغال برای معلولین بیان کرد: امسال ۱۲۵ میلیارد تومان از اعتبارات بند ب تبصره ۱۶ جذب کرده‌ایم و این رقم به معنای جذب ٩۶ درصدی این اعتبار بوده است که موفق شده‌ایم اشتغال پایدار برای معلولین ایجاد نمائیم، از دیگر شرکت‌هایی که طبق تعهدات اجتماعی بتوانند معلولین را مورد استفاده در شرکت‌ها و کارخانه‌های خود قرار دهند از تسهیلات ویژه بهره مند می‌شوند.

دهباشی پور در خاتمه از بهره‌مندی افراد تحت پوشش بهزیستی از شهرک ۷۰۰ هکتاری انرژی استان قزوین خبر داد و گفت: یک تفاهم نامه تضمین شده از و سود تولید انرژی از این شهرک توسط وزارت نیرو به افراد تحت پوشش بهزیستی که برای این طرح در نظر گرفته شده چند واریز خواهد شد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 895739