2321
13 آذر 1401 - 13:07

وضعیت جمع‌آوری سگ‌های بلاصاحب در بیرجند به کجا رسید

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری بیرجند گفت: شهرداری بیرجند در راستای حمایت و ساماندهی حیوانات بلاصاحب اقدام به انعقاد قرارداد جدیدی با انجمن حمایت از حیوانات و زیست محیطی یارا کرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  بیرجند ، محمود ظهوری صبح امروز با اعلام وضعیت جمع‌آوری سگ‌های بلاصاحب  و پناهگاه این سگ‌ها در سایت شهرداری در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: سازمان مدیریت پسماند شهرداری بیرجند به جهت وظیفه ذاتی خود در راستای آسیب ندیدن سگ‌های موجود در پناهگاه اقدام به شروع همکاری با انجمن حمایت از حیوانات و زیست محیطی را کرده است.

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری بیرجند بیان کرد: با توجه به اینکه مطابق دستورالعمل کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری به انسان، شهرداری‌ها متولی ساماندهی سگ‌های بلاصاحب در شهرها هستند بر این اساس شهرداری بیرجند در تاریخ 18 خرداد 1399 اقدام به انعقاد تفاهم‌نامه به مدت 5 سال طی 10 ماده با انجمن مهرجویان طبیعت و حیوانات در زمینه واگذاری پناهگاه مهر کرد.

وی ادامه داد: بر اساس این تفاهم‌نامه غربالگری، واکسیناسیون، عقیم‌سازی، پلاک‌کوبی سگ‌های تحویلی و دفن بهداشتی لاشه‌ها با رعایت کامل آخرین استانداردها و دستورالعمل‌های ابلاغی دبیرخانه و مرکز کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری به انسان که توسط سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور ابلاغ شده، باید انجام شود.

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری بیرجند با بیان اینکه انجمن مذکور به تعهدات خود عمل نکرده است، افزود: متاسفانه پس از گذشته نزدیک به دو سال و شش ماه از زمان انعقاد تفاهم‌نامه، انجمن مذکور قادر به انجام تعهدات خود مطابق با مفاد تفاهم‌نامه نبوده و به دفعات نسبت به تحویل‌گیری سگ‌های بلاصاحب از منطقه‌بندی مصوب ممانعت به عمل آورده است.

به گفته وی انجمن مذکور نسبت به تامین تغذیه، بهداشت و نگهداری سگ‌ها، مستندسازی اقدامات مربوطه، عقیم‌سازی، پلاک‌کوبی، واکسیناسیون، تامین نیروی انسانی، تهیه و تامین داروها و تجهیزات و معاینات، تهیه نرم‌افزار آنلاین و ایمن جهت ثبت شناسنامه بهداشتی سگ‌های تحویلی و غیره ناتوان بوده است.

ظهوری با اشاره به اینکه انجمن مذکور در تاریخ 20 آبان 1401 بدون هماهنگی اقدام به ترک پناهگاه کرده است، خاطرنشان کرد: به دنبال این اقدام سازمان مدیریت پسماند شهرداری بیرجند به جهت وظیفه ذاتی خود در راستای آسیب‌ندیدن سگ‌های موجود در پناهگاه اقدام به شروع همکاری با انجمن حمایت از حیوانات و زیست محیطی یارا کرده است.

وی افزود: انجمن حمایت از حیوانات و زیست محیطی یارا از تاریخ 20 آبان دعوت شهرداری به همکاری را پذیرفت و با تمام توان نسبت به غذارسانی، نظافت و امداد اقدام کرد. همچنین این انجمن از توان دو دامپزشک، چهار نیروی امداد، شش نفر نیروی غذارسان و یک کارگروه نیز بهره می‌برد.

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری بیرجند اظهار داشت: پناهگاه سگ‌های بلاصاحب در زمینی به مساحت 3000 متر مربع با حصارکشی کامل و فنس‌کشی داخلی جهت تفکیک سگ‌ها، نصب سایبان و همچنین ساخت اتاقک‌هایی مخصوص نگهداری از این حیوانات بنا شده است.

انتهای پیام/ 102/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 896661