2321
27 اسفند 1401 - 11:42

۱۴۰۱، سال توسعه ارتباطات بشردوستانه بین‌المللی بود

مدیرکل تشریفات و ارتباطات بین‌المللی معاونت امور بین‌الملل و حقوق بشردوستانه گفت: پیش‌بینی می‌شود در سال جدید میهمانان و کارشناسان مختلفی به ایران سفر کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، نوید کریم‌زاده، مدیرکل تشریفات و ارتباطات بین‌المللی معاونت امور بین‌الملل و حقوق بشردوستانه گفت: در بهار سالی که در روزهای پایانی آن هستیم، یکصدمین سالروز تأسیس جمعیت هلال احمر جشن گرفته شد و در جریان برگزاری آن، مدیران کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ، فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر و همچنین تعدادی از مدیران جمعیت‌های ملی صلیب سرخ و هلال احمر از سراسر دنیا به تهران آمدند. این حضور بی‌سابقه در بستر گسترش روابط بین‌المللی هلال احمر کشورمان شکل گرفت و پس از برگزاری مراسم بزرگداشت یکصدسالگی نیز با روند صعودی ادامه پیدا کرد. بنابراین، پیش‌بینی ما این است که در سال پیش رو نیز ارتباطات بین‌المللی میان جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و ارکان نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر همچنان رو به رشد باشد.

وی یادآوری کرد: اهدای نشان عالی «هانری داویسون» از سوی فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر برای قدردانی از ارائه خدمات شایستة بشردوستانه جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و همچنین انتخاب نمایندۀ هلال احمر کشورمان به عنوان رئیس کمیتة پیش‌نویس مجمع عمومی فدراسیون بین‌المللی در نشست‌های اساسنامه‌ای ۲۰۲۲ فدراسیون بین‌المللی در ژنو و اذعان رئیس فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر به اینکه جمعیت هلال احمر ایران یکی از پنج جمعیت ملی برتر جهان در پاسخ به بحران‌هاست، گواه بر جایگاه بین‌المللی ممتاز جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران است.

کریم‌زاده ادامه داد: در زمان حضور میهمانان خارجی در کشورمان، علاوه بر آشنایی با مهارت‌های ویژه تیم‌های امدادی و درمان اضطراری، از توانمندی‌های هلال احمر ایران در زمینه تولیدات دارو و تجهیزات پزشکی، صنایع نساجی و خطوط تولید چادر اسکان اضطراری بازدید کردند که این موارد، گام‌های بسیار مثبتی را برای صادرات محصولات تولیدی هلال احمر ایران به همراه داشته است.

کریم‌زاده از الگو بودن هلال احمر کشورمان در عملیات سلامت در تجمعات انبوه خبر داد و گفت: استقبال دفتر منطقه‌ای فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر در بیروت و جمعیت‌های ملی منطقه منا (خاورمیانه و شمال آفریقا) از کنگره بین‌المللی «سلامت در اربعین» و همچنین تجارب ما در عملیات امداد و درمان در جریان راهپیمایی بزرگ اربعین حسینی (ع) در اواخر تابستان گذشته در دو سوی مرزهای ایران و عراق، نشان داد که هلال احمر جمهوری اسلامی ایران می‌تواند قطب آموزشی نظری و عملی در عملیات امدادی و درمانی در تجمعات انبوه باشد. در همین ارتباط و در نشست مشورتی رؤسای جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، رئیس محترم جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران گزارشی از عملیات امدادی و درمانی اربعین امسال ارائه کرد که استقبال حاضرین را به دنبال داشت و به اتفاق ابراز تمایل کردند تا علاوه بر آموزش مدیران عملیاتی جمعیت‌های متبوع خود توسط هلال احمر ایران، در اربعین سال ۱۴۰۲ حضور پیدا کرده و عملیات سلامت در این تجمع انبوه را از نزدیک مشاهده کنند.

وی همچنین به حضور معاون امور بین‌الملل و حقوق بشردوستانه جمعیت هلال احمر کشورمان در مقر فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر در شهر ژنو سوئیس برای شرکت در نشست شبکة بشردوستانه فدراسیون بین‌المللی پرداخت و افزود: دکتر سعیدی در این نشست دو روزه ضمن تأکید بر اصل مدافعه‌گری در حقوق بشردوستانه در کنار مذاکره مؤثر، ارتباطات همه‌جانبه و اتکا به توافقات رسمی، بارها به تحریم‌های ظالمانه غرب علیه ایران و چند کشور دیگر و آثار منفی گستردة آن بر فعالیت‌های بشردوستانه اشاره کرد و بر تشکیل یک شبکه دیپلماسی بشردوستانه فعال برای تعامل مؤثر و سازنده با سایر کنشگران بین‌المللی تأکید داشت و خوشبختانه این موضوع مورد توجه حاضران قرار گرفت.

مدیرکل تشریفات و ارتباطات بین‌المللی جمعیت هلال احمر در پایان گفت: خبرنگاران و اصحاب رسانه بازوی قدرتمند نهضت بین‌المللی صلیب‌سرخ و هلال احمر در عملیات پاسخ به سوانح طبیعی و انسان‌ساز هستند. اما حضور آن‌ها در بحران‌ها نیازمند رعایت نکاتی برای حفظ سلامت آن‌ها و همچنین حفظ کرامت سانحه‌دیدگان است و از این رو، آشنایی با وظایف و عملکرد ارکان نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر می‌تواند علاوه بر اینکه راهگشای آن‌ها برای حضور و فعالیت در مناطق آسیب‌دیده باشد، درصد موفقیت عملیات کمک به آسیب‌دیدگان را افزایش دهد. بنابراین در سال جاری با همکاری دفتر کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ در تهران، «کارگاه آموزشی نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر و ارتباطات بشردوستانه» برای تعدادی از خبرنگاران رسانه‌های مطرح کشور در تهران برگزار شد و در تلاش هستیم تا با همکاری دفتر مذکور، همانند سال‌های گذشته این دوره را در سال آینده نیز برای خبرنگاران و اصحاب رسانه برگزار کنیم

منبع: مهر
شناسه خبر: 1098785