2321
13 آذر 1401 - 09:29

پرداخت ۱۷ هزار میلیارد تومان بودجه به وزارت بهداشت بدون تخصیص/ سازمان برنامه و بودجه دور زده شد

با توجه به اعلام وزیر اقتصاد حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان از منابع مالیات ارزش افزوده بدون تخصیص سازمان برنامه و بودجه به وزارت بهداشت پرداخت شده و حال این سوال پیش آمده که آیا دستگاه‌های دیگری نیز از این رویه استفاده می‌کنند یا خیر.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی پیش از این در خصوص عملکرد وزارت اقتصاد در واریز یک درصد منابع ناشی از مالیات بر ارزش افزوده توسط خزانه به موضوع سلامت، با یادآوری اینکه بنا بر روال معمول، هر گونه پرداختی از سوی خزانه داری کل، باید حتما پس از "تخصیص" آن بوسیله سازمان برنامه و بودجه صورت گیرد گفته بود، سال گذشته توانستیم با دیوان محاسبات و سازمان برنامه و بودجه به تفاهم برسیم که برای پرداخت رقم مذکور به وزارت بهداشت، معطل "تخصیص" آن توسط سازمان مذکور نمانیم که این رویه خوشبختانه برای سال جاری نیز تمدید شد.

وزیر اقتصاد اعلام کرد: با پیروی از همین رویه، در تمام چند ماه اخیر، قبل از عبور از پانزدهم هر ماه، در مجموع حدودا 17 هزار میلیارد تومان، سهم وزارت بهداشت و درمان، توسط خزانه واریز شده است که پیش بینی می کنیم، این رقم تا پایان اسفند ماه از 19 هزار میلیارد تومان فراتر رود، گر چه هیچ سقفی برای آن قائل نیستیم.

شاید این اولین باری باشد که شنیده می‌شود یک دستگاه بدون تخصیص سازمان برنامه  و بودجه منابع مالی دریافت کرده است چرا که اساسا اختیار تخصیص یکی از ابزارهای قدرت سازمان برنامه و بودجه است که همواره دولت‌ها از آن استفاده می‌کردند. در حقیقت این سازمان برنامه و بودجه بوده است که همواره اعتبارات ردیف‌های مختلف بودجه را براساس تصمیم‌گیری‌ها دولت و با توجه به شرایط خزانه تخصیص می‌داده است.

حال در یک مورد شاهد پرداخت اعتبار بدون تخصیص به وزارت بهداشت هستیم که این موضوع سبب این سوال شده که آیا پرداخت اعتبار بدون تخصیص در سایر دستگا‌ه‌ها نیز اجرا شده و یا ممکن است در آینده نزدیک باز هم چنین رویه تکرار شود؟

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 896185